Warning: Declaration of YOOtheme\Theme\Wordpress\MenuWalker::walk($elements, $max_depth) should be compatible with Walker::walk($elements, $max_depth, ...$args) in /data/web/virtuals/202514/virtual/www/wp-content/themes/yootheme/vendor/yootheme/theme/platforms/wordpress/src/Wordpress/MenuWalker.php on line 112

Vzpomínka

17. května 2021 kartografickou komunitu navždy opustil dlouholetý a čestný člen naší společnosti prof. Ing. Bohuslav Veverka, DrSc. Tento vynikající vědec i pedagog byl všeobecně oblíbený a jeho odchod je tak pro nás všechny velkou ztrátou.

Výčet všech jeho publikačních i aplikovaných výsledků je opravdu úctyhodný. Členství v národních i mezinárodních odborných společnostech nebo v komisích pro státní zkoušky, řada ocenění na úrovni ČVUT v Praze i jinde jenom dokazují, že se jednalo o jednu z nejvýznamnějších postav české kartografie posledního půlstoletí. Nechci zde ale zmiňovat pouze všeobecně známá fakta. Rád bych zde vyjádřil osobní pocity z jeho odchodu, neboť jsem nejdříve pod jeho vedením a poté jako jeho kolega strávil úžasných 20 let. Profesor Veverka byl především velmi lidský. Své studenty měl rád, s některými nepřerušil kontakty ani po jejich absolvování a s řadou z nich měl později velmi přátelský vztah. Na své absolventy byl patřičně hrdý a radoval se z každého jejich úspěchu. Významně se zasloužil o celý obor Geodézie a kartografie na Stavební fakultě ČVUT v Praze. Působil zde jako vedoucí katedry i proděkan. Vždy pro mě zosobňoval opravdového profesora s obrovským nadhledem a odborným přehledem v kartografii i souvisejících oborech.

Profesor Veverka mě jako osobnost oslovil už během inženýrského studia. Měl jsem tu čest pod jeho vedením zpracovat diplomovou i disertační práci. Vždy mi byl velmi nápomocen, ať již odborně nebo lidsky. Jeho doménou bylo seznamování kolegů a utužování celé kartografické komunity. Nebál se své studenty seznámit s kolegy z praxe či jiných vysokých škol. Kromě odborné podpory však musím zmínit jeho pomoc a starost při řešení nejrůznějších lidských problémů. Chtěl bych se jeho památce poklonit jako jeho žák, kolega i kamarád. Velmi mě potěšil, když mě v rozhovoru ke svým 75. narozeninám označil jako svého nástupce. Jeho osobnost však nebude možné nahradit. Byl jedinečný jako kartograf i jako člověk. Určitě nám bude moc chybět.

Čest jeho památce!

prof. Ing. Jiří Cajthaml, Ph.D.


Kolektivní členové ČKS

KARTOGRAFIE PRAHA
Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci
Katedra geografie Masarykovy univerzity
T-Mapy
Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický
Katedra geomatiky Českého vysokého učení technického
Moravské kartografické centrum
Geografický ústav Masarykovy univerzity
Katedra geografie Technické univerzity v Liberci
Univerzita obrany