14. kartografický den bude na téma KARTOGRAFIE A SPORT

V pátek 28. února 2020 se uskuteční již čtrnáctý ročník odborného kartografického semináře Kartografický den. Tématem letošního ročníku je Kartografie a sport.

Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci a Česká kartografická společnost pořádají pravidelně poslední únorový pátek seminář, který je již tradičním setkáním kartografů a odborníků na vybranou tematiku. Hlavním cílem všech kartografických dnů je prezentace moderního pojetí tematického mapování v geovědních oborech a navázání spolupráce a diskuze mezi kartografy a tematiky.
Kartografický den přitom letos nabídne skutečně velmi zajímavý program.

Po úvodní části, která pod taktovkou Víta Voženílka navodí správnou atmosféru pro odborné příspěvky, zazní jako první příspěvek Josefa Kaliny Navigace na Dakaru. Legendární navigátor Josef Kalina, který na Dakar jezdí přes 30 let, zažil proměny v navigaci během čtyř dekád. Byl u první účasti československých kamionů na slavné africké trati, kterou po boku Karla Lopraise třikrát vyhrál. Prožil Dakar v Americe a letos v Saudské Arábii si vyzkoušel roli televizního reportéra. Pro tuzemské dakaristy je absolutním guru.

Následovat bude příspěvek Jana Langra Mapy v běhu. Jan Langr je předsedou Mapové rady Českého svazu orientačních sportů a sám je aktivním sportovcem. V rámci svých aktivit propojuje oblast kartografie a sportu v praxi.

Po přestávce s občerstvením bude následovat příspěvek ředitele společnosti Kartografie PRAHA Jana Ptáčka S mapou na cestách. Svou první mapu s turisticko-houbařskými ambicemi vytvořil v osmi letech; tato mapa však nebyla nikdy využita. O 22 let později se mu splnil sen v Kartografii Praha, kdy publikoval svou první autorskou mapu. Od té doby jeho výtvory používají spokojení i méně spokojení zákazníci v celém Česku i za jeho hranicemi. S turistickými mapami se tak setkává jako uživatel, tvůrce a nakonec také jako vydavatel bezmála 40 let. K tištěným mapám a atlasům má velmi nostalgický vztah, přesto velmi rád využívá přednosti moderních technologií a jejich možnosti v kartografii.

Poslední referát Mapy očima sportovce, sport očima geoinformatika přednese Jaroslav Burian. Jako docent na Katedře geoinformatiky UP Olomouc se zabývá aplikacemi geoinformatiky v prostorovém plánování. Ve volném čase je to však všestranný sportovec, který se s mapami setkává při mnoha outdoorových aktivitách, zejména při horolezectví a dlouhých horských bězích.

Následovat bude tradiční diskuze. Připraveno je také několik doprovodných akcí, jako je soutěž Zeměměřického úřadu nebo výstava posterů v předsálí Auly.

Více informací a registrační formulář pro přihlášení účastníků i registraci posterů jsou k dispozici na webových stránkách
www.kartografickyden.upol.cz.

V případě dotazů kontaktujte alena.vondrakova@upol.cz


Kolektivní členové ČKS

KARTOGRAFIE PRAHA
Katedra geoinformatiky Univerzity Palackého v Olomouci
Katedra geografie Masarykovy univerzity
SHOCart
T-Mapy
Výzkumný ústav geodetický, topografický a kartografický
Katedra geomatiky Českého vysokého učení technického
Moravské kartografické centrum
Geografický ústav Masarykovy univerzity
Katedra geografie Technické univerzity v Liberci
Univerzita obrany